לא משנה מתי תבחרו לעשות זאת ובאיזה הרכב – זוג, משפחה או אפילו סולו, חופשה בתאילנד היא חוויה שאסור לוותר עליה. התאילנדים מסבירי פנים, האטרקציות רבות ובטוחות ויש שפע של בחירה בהתאם לאופי הטיול שאותו תרצו להרכיב.

עם זאת, גם הוותיקים שבמטיילים יודו שבתאילנד, כמו בלא מעט יעדי תיירות אטרקטיביים, מלכודות התיירים הן כמעט בלתי נמנעות ויש מהן בשפע. ה"מזל", אם תרצו לקרוא לזה כך, הוא שמחקר מקדים קצר והכנה בהתאם, יכולים למנוע רבות מהסיטואציות הלא נעימות העתידיות. 

מלבד אותן מלכודות וסכנות ידועות המאפיינות כל מוקד תיירותי בעולם, דוגמת כייסים או בעיות אלימות כאלה ואחרות, לתאילנד ובעיקר לאזורים המתוירים בה יש את המלכודות שלה – ולנו הפתרונות. 

זה סוכן זה?

קודם כל, בואו נדבר רגע על הונאה מסוג קצת אחר, שמתחילה בכלל עוד לפני שנחתתם בתאילנד, אלא בשלב בו אתם יושבים מול המחשב, מתכננים את הנסיעה, בוחרים יעדים ואטרקציות ומשווים מחירים. שם ככל הנראה אתם צפוים לפגוש לא מעט סוכנים ישראליים בשלל קבוצות הפייסבוק ועמודי האינסטגרם היעודיים, שיציאו לכם תנאים טובים ומחירים אטרקטיביים לכל מה שחשוב והכרחי לראות לעשות בתאילנד האקזוטית. 

עם זאת, כחלק מתופעה שהולכת וגוברת בתקופות קשות כמו הקורונה או לאחרונה במלחמת חרבות ברזל, לפעמים תגיעו לתאילנד, אחרי שכבר סגרתם ושילמתם, ותגלו שהאנשים הנ"ל, שהתחזו לסוכנים ואנשי תיירות אמינים וחזקים – פשוט נעלמו, ואיתם גם כספכם. לכן, על מנת לוודא שלא יהיו תקלות, מומלץ לעבוד עם סוכנויות גדולות, מוכרות ובעיקר אמינות. גם שם תמצאו יחס אישי ואין מה לחשוש מכך. 

אם זה זול מדי – זה כנראה מזויף

תאילנד אמנם ידועה באבני החן והתכשיטים שלה, אבל כדאי להפעיל את ההגיון הפשוט, להיות זהירים ולזהות דגלי אזהרה לאורך הדרך ובכך להימנע מסיטואציות די נפוצות של סוחרים מפוקפקים, בלוקיישן מפוקפק לרוב, שמציעים מחיר טוב ואפילו טוב מדי. אלא אם נפלתם על סוחר נדיב במיוחד מדובר ככל הנראה במוצרים מזויפים וסינתטיים במחירים מנופחים ומאלו, כמובן, מומלץ להימנע. 

שוק צ'אטוצ'אק – חיקויים בכל מיני צבעים

הונאת הג'ט סקי

בתאילנד לא המציאו את הגלגל והנוכלות הזו מתרחשת במקומות רבים ברחבי העולם ולעתים אפילו בישראל. כשאתם שוכרים אופנוע ים באחד מחופיה המרהיבים של תאילנד אתם עלולים להיתקל בחנויות השכרה שיאשימו אתכם בנזקים שאם הם בכלל קיימים, לא אתם גרמתם להם. למקרים מסוג זה שני פתרונות – הראשון הוא כמובן לפנות לחברות השכרה גדולות ומוכרות, גם אם זה יקר יותר, והשני, החשוב יותר, הוא לצלם היטב את הג'ט סקי, ולמעשה כל כלי תחבורה שתרצו לשכור ביעד בו אתם מטיילים, מכל זווית. 

הם לא פקידים, הם סוכנים גרועים

במהלך חיפושיכם אחר מלון, רכבת, אוטובוס או למעשה כל דבר אחר בתאילנד, סביר להניח שתיתקלו בתופעת "הפקידים המזויפים", סוכנים או נוכלים (או גם וגם) המייצגים כביכול את רשות התיירות התאילנדית או גורם רשמי רלוונטי אחר, אשר יגידו לכם שהרכבת עליה אתם חפצים לעלות מלאה, או שהמלון אליו אתם מעוניינים להגיע לא זמין. הפתרון הוא כמובן להתעלם, להמשיך הלאה ולפעול כפי שפעלתם עד כה, דרך אתרים וסוכנים מוכרים ומהימנים בלבד. 

מלחמת המוניות

רבים מהחוזרים מתאילנד טוענים כי למצוא נהג מונית הגון זו משימה קשה במיוחד, וכל נסיעה מחדש כרוכה במאבק מול הנהג שכרגיל, יטען שהמונה מקולקל על מנת להאריך את הטיול ולהוביל את התייר המסכן לשלם מאות באט על נסיעה קצרה של קילומטרים ספורים בשאיפה ללחוץ על התיירים המסכנים ולהוביל ל"עסקת פשרה", שגם היא כמובן כוללת סכום גבוה יותר ממה שהייתם אמורים לשלם בפועל. עשו מאמץ וגם אם זה יעכב אתכם, סעו עם נהג מונית אמין וישר. דרך נוספת להימנע מראש מהסיטואציה הללא ספק מעצבנת הזו היא ללמוד ולהכיר ככל האפשר מראש את המסלולים והנסיעות אותם אמורים לעבור.  

הונאת הטוקטוק

המוניות התלת-גלגליות הן מרכיב בלתי נפרד בנוף התאילנדי ואטרקציה שלא מומלץ לוותר עליה, לרוב בצדק. עם זאת, גם במקרה הזה הענף רווי בלא מעט נוכלים שיזהו קורבן תמים וינסו "להתלבש" עליו. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בתעריפים גבוהים במיוחד שלא הולמים את מרחק הנסיעה הקצר וגם בעיקוף ושינוי במסלול על מנת להביא לעצירה מאולצת ב"מסעדה" או "חנות תכשיטים", עצירה שמביאה את הנהג לזכות בעמלה ואת התייר התמים להילכד במלכודת תיירים מיותרת. הפתרון הוא לעלות אך ורק בטוקטוקים הרשמיים אותם ניתן לזהות לפי הצבע הוורוד. 

נהג טוקטוק בבנגקוק תאילנד – עדיף להיצמד למסלול

דברו איתנו