מערכת בתי הכלא בתאילנד עובדת בימים אלו על הפיכת 72 בתי כלא לאורך המדינה לאטרקציות תיירותיות, כך סיפר שר המשפטים התאילנדי סומסאק ת'פוסטין. כחלק מהאטרקציה שהיא הביקור בכלא והכרתו מקרוב, ישולבו פעילויות כמו תחרות "שפים מאחורי סורגים" וחנויות מזכרות בהן ניתן יהיה לרכוש יצירות אמנות של אסירים. 

כרגע, התכנית כבר פועלת במסגרת פיילוט בחמישה בתי כלא פעילים בתאילנד, ומתוכם אנחנו יודעים על ארבעה: טראט, ראיונג, ראצ'בורי ונאקון ראצ'אסימה. בשנת 2021 התכנית של שר המשפטים התאילנדי היא להרחיב את הרעיון ל-67 בתי כלא אחרים. בסוף שנת 2021, התכנית אמורה לפעולת במחצית מכלל בתי הכלא בתאילנד (143 בסך הכל).

כמובן, הסביר ת'פוסטין, שלא בכל בית כלא ניתן יהיה להפעיל את התכנית התיירותית. ישנם בתי כלא מוגבלים יותר ועם אסירים שלא יוכלו לפעול בצורה טובה עם תיירים. כרגע התכנית נמצאת בשלב פיילוט, כדי לראות אם אחד מבתי הכלא ה"פעילים" (בתור אטרקציה) הפוכים לפופולריים במיוחד. אז, משרד המשפטים צפוי לחבור למשרד התיירות והספורט לעידוד התיירות לאטרקציה החדשה. 

מלבד האפיק התיירותי וההכנסה שצפויה למדינה מהפעלת אטרקציות רבות שכפופות לרשויות, ישנו גם פן שיקומי בפעילות. מלבד אירועים כמו "שפים מאחורי סורגים", נבחנות אפשרויות נוספות שמערבות שיתוף פעולה בין תיירים (מקומיים וזרים) ואסירים. המטרה היא להכין את האסירים לחיים נורמטיביים בחברה, וגם ליצור שינוי בתדמית של בתי הכלא ושל האסירים התאילנדיים בעיני הצופה החיצוני.

כרגע, מוכשרים אנשים הצוות לעבודה הלא מוכרת עם התיירים, ובבתי כלא רבים כבר הוגדרו מסלולי הסיור והמפגשים עם האסירים. בנוסף, באמצעות אפשרויות כמו מכירת יצירות אמנות, האסירים יוכלו להרוויח מעט כסף שיעזור להם כשישתחררו מהכלא.

דברו איתנו