כל מי שהיה בתאילנד (וגם מי שלא) יודע מה הם ה"ליידיבויז" ובדרך כלל גם כיצד לזהות אותם. אנשים רבים מתייחסים אליהם בתור "תופעה" או מאמינים שאלו פרסונות בידוריות. אחרים משווים אותם לאמני דראג או לטארנסג'נדרים. אך האמת היא מעט יותר מורכבת. למעשה, "ליידיבוי" הוא הכינוי המערבי שניתן למונח התאילנד "קאתוי" (Kathoey). לעתים הן מעדיפות את הכינוי המערבי על פני השם התאילנדי, שכן בעבר נקשרו אליו לא מעט עלבונות. אז מה ההבדל בין קאתוי לבין טרנסג'נדר?

המשמעות המילולית של המילה "קאתוי" בתאי היא "המין השלישי". באופן כללי, אלו גברים שמשנים את הופעתם החיצונית לזו של אישה. על פי רוב, האיפור יהיה כבד והלבוש ראוותני – אבל זה נכון בעיקר במרכזים תיירותיים. ישנם גם הרבה קאתוי שחיות חיים רגילים לגמרי בתור נשים לכל דבר. בתרבות התאילנדית, קאתוי נחשבים למה שנקרא היום במערב "אינטרסקס". לא זכר ולא נקבה, גם זכר וגם נקבה. זה אולי נשמע קצת מסובך, אבל בסופו של דבר מדובר על קונספט של נזילות מגדרית שלאט לאט מתחיל להיות מוכר יותר ומקובל יותר בכל העולם.

ובעוד שבעולם רק מתחילים להתרגל לרעיון הנזילות המגדרית, והקבלה של טרנסג'נדרים – החברה התאילנדית הפנימה את האפשרות הזו כבר לפני עשרות שנים. בבודהיזם ישנה התייחסות ל-4 מינים: זכר, נקבה, באטוביאנוקנקה (המקבילה לאינטרסקס) או פאנדקה (גברים הומוסקסואלים המתלבשים כנשים אך מזדהים כגברים). מתוך ההבנה הקדומה הזו, הקאתוי (או הליידיבויז) נתפשים כרעיון בסיסי ומקובל מאוד. ישנה סטיגמה לגבי ליידיבויז שאומרת שרובן מתפרנסות כעובדות מין. ואמנם, על אף הקבלה היחסית בתרבות התאילנדית, קאתוי רבות נאלצות לספק שירותי מין כדי להתקיים. לעומת זאת, בעיקר בבנגקוק, מתאפשר בשנים האחרונות שילוב רחב מתמיד של המין השלישי בעבודות מכל הסוגים, ולא רק בתחומי הבידור או עבודה מול תיירים.

 

אבל גם בבנגקוק הקבלה היא לא מושלמת. על פי האמונה הבודהיסטים (השולטת על 95% מהעם), אדם נולד בתור גבר או אישה, ואז זוכה לרוח של גבר או של אישה. על פי האמונה, אדם יכול לזכות לשתי רוחות – של גבר ואישה יחד, מה שהופך אותו לקאתוי. בזמן שחלק מהבודהיסטים מאמינים שהסיבה הזו הופכת קאתוי ליחידי סגולה, ישנם מאמינים רבים שמשתמשים באמונה הזו כדי להסביר מדוע קאתוי הם למעשה אנשים שנענשים על חטאים שביצעו בגלגול הקודם.

באופן כללי, ניתן לומר שהיחס כלפי קאתוי בתאילנד, בעוד שאינו מושלם, הוא הרבה יותר מקבל מאשר רוב מדינות העולם. ככל שהעיר יותר גדולה ומרכזית, כך היחס יהיה סובלנו ומקבל יותר. מכאן פשוט להבין כיצד בנגקוק הפכה להיות בירת הקהילה הלהט"בית של מזרח אסיה. מועדונים ופאבים חדשים נפתחים מדי שבוע והעיר מושכת יותר ויותר תיירות גאה בכל שנה.

 

הקאתוי היא תופעה ייחודית בעולם. לא מדובר על דראג או על טרנסג'נדרים, אלא על משהו רחב יותר ועמוק יותר – על מין ייחודי בפני עצמו, שעוד לא לגמרי הצלחנו להגדיר, אבל פתיחות מחשבתית כלפיו מאפשרת לו ליצור לעצמו צורה עצמאית ולקדם אותנו לחברה מקבלת יותר.

 

לחופשה מושלמת בתאילנד במחירים הכי טובים לחצו כאן

דברו איתנו