1. נוהגים בצד שמאל! שגעון!

חובבי ההרפתקאות שבינינו יהנו במיוחד מהתנסות בנהיגה בצד ההופכי, והחוששים משינויים יגלו שזה לוקח בסך הכול כמה שעות עד שתרגישו בטחון בנהיגה. גם ההרפתקנים וגם החוששים יגלו שזה לוקח כמה ימים (אם בכלל) עד שהנהג יכנס לרכב בדלת הנכונה ויפסיק להדליק את הוישרים במקום לאותת ימינה. מעבר לעובדה שההגה נמצא בצד ימין ונתיב הנסיעה בצד שמאל, חשוב לשים לב שהנתיב המהיר הוא הנתיב הימני ביותר ולא השמאלי ביותר כמו בארץ. בפניות ימינה אתם תחצו את הנתיבים המקבילים, שימו לב שאתם נכנסים לנתיב הנכון, ובפניות שמאלה תוכלו לחצות גם אם הרמזור אדום, בדיוק כמו באירופה.

2. שלטי הכוונה עם תמונות

ממש כמו בספר ילדים עם תמונות שמלוות את הסיפור, שלטי ההכוונה לאתרים השונים משלבים את שם האתר ותמונות יפיפיות. מצד אחד זה מושך את העין להסתכל על הנופים עוצרי הנשימה, ומצד שני זה יכול להקל על ההבנה לאן לנסוע, במיוחד לאלה מאיתנו שהשמות התאילנדיים לא ממש מתגלגלים על הלשון. האבסורד שבתמונות ההכוונה האלה, הוא שאגם האזמרגד המנצנץ וחוף האלמוגים הזהובים, נראים בדיוק אותו דבר כשנוהגים ב-90 קמ"ש.

לא חשבתם שתיתקלו בשלט כזה לצד הכביש, הא?

3. סיבובי פרסה בכל מקום

כדי לחסוך את מחלפי הענק עם המנהרות והנתיבים המתעקלים שאנחנו מכירים בישראל, התאילנדים מצאו פתרון הרבה יותר פשוט: בכדי לפנות ימינה או להסתובב בכבישים מהירים, בכל כמה מאות מטרים משולבים נתיבי פרסה, שיוצאים מהנתיב המהיר, מאפשרים מרווח עצירה והמתנה ומאפשרים לרכב להשתלב בנתיב ההופכי בקלות ובטיחות. שימו לב שהשתלבות לאחר פניית הפרסה איננה אל הנתיב הצמוד אלא אל הנתיב המרוחק ביותר, כלומר הנתיב האיטי. נשמע מסובך? קלי קלות ופרקטי במיוחד!

4. נתיב נפרד לטוסטוסים וחבריהם

תאילנד שורצת רכבים דו גלגליים – אופנועים מכל הסוגים וקטנועים בכל הרעשים. אם זה לא מספיק, תגלו בתאילנד רכבים שלא ראיתם מעולם, המבוססים על קטנועים שהתווספו אליהם "סירות", קומות נוספות ומה לא. כדי שכל אותם רכבים קלים ייסעו בבטחה ולא יפריעו לתנועה, משרד התחבורה התאילנדי הקדיש את שולי הכביש לנתיב מיוחד לאותם רכבים. הנתיב הזה מפחית את הסכנה במפגש בלתי רצוי עם נהגי הקטנוע שנוסעים ללא קסדות, אבל מחייב אתכם להיות זהירים במיוחד כשאתם רוצים לעצור בשוליים.

תראו כאלו בכמויות, אבל לפחות בנתיב נפרד

5. הקופים והפילים בצידי הדרך

אם בארץ יש סיכוי קלוש לפגוש גמל חוצה בכבישי הנגב והערבה, בתאילנד יש סיכוי גבוה במיוחד שתסעו לצידו של פיל או תחצו להקת קופים בדרך. זו חוויה מרגשת במיוחד ומהניסיון שלנו, הם מבינים ומכירים בקיומו של הכביש ושל הרכבים המסוכנים ולא מתקרבים יותר מדי. שימו לב שבאזורים המתוירים, הקופים החמודים ישמחו שתעצרו להגיד שלום, אבל עלולים לקחת לכם מהיד כל דבר שנראה או מריח כמו מזון.

יש מצב שתראו כמה חברים ענקיים בצד הדרך.

6. השעון המהבהב ברמזור

כמו בעוד מקומות בעולם, גם בתאילנד החליטו לחסוך את העצבנות שבהמתנה לרמזור שיתחלף באמצעות שעוני עצר שסופרים את הזמן לאחור. תוכלו למצוא את השעונים המאותתים ברבים מרמזורי הממלכה והם יאפשרו לכם להמתין בסבלנות, לחייך ולהתמסר לאווירה התאילנדית השלווה והרגועה, גם בכבישים.

7. לוחות רישוי מצוירות

אמנם זה מחזה די נדיר, אבל בתאילנד תוכלו לזהות לוחות רישוי מאוירות שהופכות את הנסיעה מאחורי הרכבים המאוירים לנחמדה יותר. אנחנו יצרנו לעצמנו משחק, שהראשון שמזהה לוחית רישוי מאוירת זוכה להיות הנהג בנסיעה הבאה. תוכלו גם להחליט שהראשון שמזהה פטור מסחיבת המזוודות בשדה התעופה.

8. תחנות העצירה

הנהיגה בתאילנד שווה רק בשביל הרגעים שרוצים לעצור. תחנות העצירה במהלך הדרך יפות יותר מבתים של תושבים שראינו בתאילנד. שווה לעצור כדי לנשום אוויר ג'ונגלים או להקשיב לרחש הגלים אם אתם נוסעים במקביל לחופים. במהלך הדרך תמצאו אינספור מסעדות דרכים ודוכנים עם פירות וגלידות, שימו לב שלא כדאי להכניס לרכב את פרי הדוריאן, כי את הריח שלו לא תצליחו להוציא מהריפוד גם אם תעשו שלושה ניקויים ושאיבות.

9. מחירי הדלק

זולים זולים זולים! המחירים הזולים רק מגבירים את המוטיבציה לנסוע ולנסוע, לראות עוד מקדש בדרך ולעשות עוד סיבוב נופים. שימו לב שבתחנות דלק רבות אין אפשרות לשלם באשראי אז תהיו מוכנים תמיד עם כמה שטרות.

10. האדיבות

האדיבות התאילנדית היא אחת הסיבות המרכזיות לנסוע לממלכה. החיוך האינסופי, השירות יוצא הדופן והאווירה הכללית שמקבלת את המציאות כפי שהיא – באה לידי ביטוי גם בנהיגה. ספורות הפעמים שראינו רכבים צופרים, והעקיפות נעשות בזהירות, כשהרכב הנעקף מסייע לעוקף. כמו שנעים להכיר תאילנדים, גם נעים מאד לנהוג לצידם.

*בונוס!* שמשות כהות זה כיף!

רכבים רבים בתאילנד מגיעים עם שמשות מוכהות, בכל החלונות, בניגוד לחוק הישראלי. האינטימיות ברכב חוסכת את המבטים על הרכבים המקבילים ומאפשרות תחושת אינטימיות שלא הכרנו בנהיגה בישראל. יש כאלה שינצלו את זה לחיטוט באף ויש כאלה שינצלו את זה לנשיקה בעת ההמתנה ברמזור. בכל מקרה, זה אחלה בונוס!

 

לחופשה מושלמת בתאילנד במחירים הכי טובים לחצו כאן

דברו איתנו