כולנו מכירים את התמונות המבאסות מחופי הים, הכינרת או מהיערות הישראליים, בהן האדמה מכוסה בשקיות ממתקים, בקבוקי שתייה ריקים ובדלי סיגריות. זה מאפיין מכוער במיוחד של חלק מהישראלים, שמצד אחד פוגע בטבע ובכולנו, ומצד שני זוכה בדרך כלל להתעלמות והבלגה. בזמן שאנחנו מגלגלים עיניים ומניחים שאין מה לעשות כי "ככה זה", מדינות אחרות החליטו לנקוט בגישה קצת יותר אקטיבית. והרבה יותר מצחיקה.

בכירים במשרד להגנת הטבע בתאילנד החליטו בשבועות האחרונים לנהוג במלכלכים ביד קשה במיוחד. כשמצאו אוהל מלא בזבל בלב שמורת הטבע קאו יאי, הם ארזו אותו ושלחו בחזרה אל המטיילים. השר להגנת הסביבה של תאילנד אמר שהצעד הזה נועד למשוך תשומת לב ללכלוך שהולך ומצטבר בשמורת הטבע הזו ואחרות, שפוגע אנושות בטבע ובחיות שנחנקות מהשקיות. בפוסט בפייסבוק הוא נשבע לנהוג בצורה דומה עם כל מלכלך שייתפס: "אני אאסוף כל פיסה של זבל, אארוז אותה יפה בקופסה ואשלח אותה אליכם הביתה כמזכרת", כתב השר וראווט סילפה-אראצ'ה, וצירף תמונה של המשלוח האחרון שלו – שקית זבל ובה בקבוקי פלסטיק, פחיות, שקיות חטיפים וגרעינים. 

השקית המלבבת, עם התוכן הדוחה, נשלחה למלכלכים לאחר שפרטיהם אותרו. צורפה אליה הודעה שאמרה: "שכחתם חלק מהציוד שלכם בשמורת הטבע קאו יאי. הרשו לנו להשיב לכם את האבידה". בנוסף, כל חברי קבוצת המטיילים נוספו לרשימה שאוסרת עליהם לחזור לפארק אי פעם. 

המהלך הזה מגיע כחלק ממאמץ בינלאומי להפחית את הפגיעה בסביבה, ולמנוע את השימוש בפלסטיק בתוך שמורות טבע ופארקים. אקטיביסטים בתאילנד משמיעים בשנים האחרונות קריאות רבות לגבי מצב הים, הנהרות והפארקים במדינה. לטענתם, אם לא נפעל עכשיו ובתקיפות, בעוד מספר שנים הטבע המוכר לנו יינזק באופן שלא יהיה ניתן לשקם. יכול להיות שגישה חד-משמעית כזו, של "עין תחת עין", תהיה יעילה במיוחד בישראל, שבה בקשה מנומסת ואפילו דרישה מפורשת יכולה להיתקל בהתעלמות.

דברו איתנו