במשך שנים ארוכות, רכיבה על פילים נחשבה לאטרקציה המובילה בתאילנד. ביקור בממלכה לא היה נחשב אם לא הייתם מוצאים את עצמכם על גב של פיל במהלך ירידה תלולה בג'ונגל. גם היום, מעטות המשפחות והצעירים ששבים לארץ בלי כמה תמונות על גבי פילים בסלולרי. בשנים האחרונות, לעומת זאת, הולכת ומתפשטת ההבנה שמדובר בלא פחות מהתעללות בבעלי חיים. גם אם לא מדובר על פיל בקרקס, המאולף לעמוד על רגליו האחוריות, תהליך הביות שמאפשר לפילים להעלות אתכם על גבם, הוא אכזרי, ממושך ואלים מאוד. בנוסף, מחקרים מראים שעל אף גודלם המרשים, לפילים האסייתים שניתן למצוא בתאילנד יש גב חלש מאוד – הם מסוגלים לסחוב משקל כולל של 150 קילו במרכז הגב, ועד ארבע שעות ביום בלבד. תוסיפו על המשקל של הרוכבים את משקל המאהוט (מאלף הפיל) ואת מושב הברזל ששוקל כ-50 קילו, ותבינו את גודל הבעיה. נוסף על התנגדות סבילה לתופעה, וסירוב לקחת חלק ברכיבה על פילים, תוכלו גם לעשות מעשה ולהתקרב לחיות העצומות האלו בדרך שתעניק להם חוויה שיקומית, ולכם חוויה שלא תשכחו.

"לאור העובדה שבתאילנד כולה נותרו 5,000 פילים, כשיותר מ-4,000 מוחזקים בשבי, תמיד יש עבודה"

חוות השיקום לפילים החלו לצוץ בתאילנד כבר לפני עשרים שנה. הן היו אז מעטות מאוד ואספו בעיקר פילים שנזרקו מקרקסים אחרי שחוו התעללות קשה. כיום, ישנן הרבה יותר חוות שיקום, אך חלקן משמשות רק חזית יקרה מאוד לחוות טיפוליות. מומלץ מאוד לקרוא מראש על חווה בה אתם מתכוונים לבקר או להתנדב. רוב החווות מאפשרות לכם להגיע ליום ביקור אחד, או לישון במקום מספר ימים ולבלות בחברת הפילים במשך תקופה ארוכה יותר. שימו לב שעל פי רוב, מדובר בלילות יקרים יותר ממלון לא רע – ההכנסות הולכות לטיפול בפילים, שאינו זול. בנוסף, לאור העובדה שבתאילנד כולה נותרו 5,000 פילים, כשיותר מ-4,000 מוחזקים בשבי, תמיד יש עבודה – וכאן אתם נכנסים לתמונה. הנה מספר המלצות לחוות שיקום מאושרות שיאפשרו לכם להחזיר אהבה לפילים.

Boon Lott’s Elephant Sanctuary – סוקותאי

החווה הוקמה על ידי בריטית בשם קתרין קונור. היא מזמינה אתכם לעזור בתפעול השוטף של החווה – איסוף אוכל עבור הפילים, הובלתם אל שטחי ההאכלה והשתייה, רחצת הפילים וטיפול בפילים פצועים. החווה ממוקמת כשעת נסיעה משדה התעופה של סוקותאי, וביקור של יום אחד יעלה 5,000 באט לאדם. ביקור של מספר ימים יהפוך זול יותר, בגלל החסכון בנסיעות.

צ'יאנג מאי – Elephant Nature Park

זהו אולי המקום המוכר ביותר בתאילנד. לאורך שנות פעילותיה הרבות, מאז הקמתה בתחילת שנות התשעים, החווה שיקמה והצילה מאות פילים משבי, קרקסים ומגני חיות בעלי תנאים ירודים. בביקור במקום תשמעו את הסיפור של הפילים הנמצאים בחווה, לפני שתיקחו אותם לאגם, תרחצו אותם (ותתרחצו איתם) ותאכילו אותם. ביקור של יום יעלה 2,500 באט למבוגר (חצי מחיר עבור ילדים, כולל ארוחת צהריים), או 5,900 באט למבוגר עבור שני ימים ולילה אחד, כולל ארוחת ערב (חצי מחיר עבור ילדים). וטרינרים מוסמכים מוזמנים להתנדב במקום לתקופה של שבוע, ובאתר החווה תוכלו למצוא סיורים וטיולים רבים לבחירה.

"לאורך שנות פעילותיה הרבות, מאז הקמתה בתחילת שנות התשעים, החווה שיקמה והצילה מאות פילים משבי, קרקסים ומגני חיות בעלי תנאים ירודים."

פטצ'בורי – Wildlife Friends Foundation Thailand

הפרויקט רחב ההיקף הזה פותח עוד ועוד "סניפים" לאורכה של תאילנד, ומטפל לא רק בפילים פגועים, אלא גם בקופי גיבון, דובים, כלבים ובאחרונה פתח גם מכון לסיוע ליונקים ימיים. הוא ממוקם כחצי שעת נסיעת ממרכז הואה-הין (Hua-Hin), ומזמין אתכם להתלוות לעובדים במקום במהלך היום שלהם, לשמוע על העבודה עם הפילים ולהתנסות בהאכלה. (1,800 באט לאדם כולל נסיעות וארוחת צהריים).

סורין – The Surin Project

הפרויקט הזה, שממוקם בסמוך לגבול עם קמבודיה, מתמקד ביצירת עתיד לפילים וגם למאהוטים שלהם. תצטרכו להתחייב לשבוע של התנדבות (לינה ואוכל כלולים במחיר), והעבודה תכלול בעיקר נטיעת עצים שיאכילו בהמשך את הפילים, וטיפול שוטף ב-13 הפילים שחיים בחווה בשנים האחרונות. הפרויקט מחזיק למעשה את חייהם של הפילים ושל הבעלים שלהם, ויוצר אפשרות תיירותית, אך גם חיונית להתרבות הפילים באזור, וחיזוק האוכלוסייה המקומית. שבוע במקום יעלה 13,000 באט לאדם.

לחופשה מושלמת בתאילנד במחירים הכי טובים לחצו כאן

דברו איתנו