באמת שלא חסרים מקומות עוצרי נשימה בתאילנד. ככל שתצפינו, כך עולים הסיכויים שכל מבט שתזרקו מהחלון ייתקל בהר עצום, צוק שחור מרשים או משטחים ירוקים אינסופיים. מה שמדהים הוא שהתמונות של הפארקים הלאומיים, עומדות במבחן המציאות. סיור בשמורת קאו סוק הדרומית או טיול במעלה מפל ארוואן, הם מדהימים בדיוק כפי שהם נראים מרחוק. מה שקצת חסר בטיולים האלו – הוא חיות. זה ההבדל המשמעותי ביותר לעומת שמורות טבע אירופאיות, אלא אם יתמזל מזלכם ותתקלו בעדר פילים משוטט היער, סביר להניח שתעבירו טיול שלם כשאתם שומעים נהמות, יללות וקריאות ציפורים, אבל לא ממש רואים שום דבר. זה בדיוק מה ששונה בשמורת פו קייאו (Phu Khiao).

השמורה היא למעשה חלק קטן אחד מתוך ארבעה דומים, שמרכיבים את מה שנקרא "יער איסאן המערבי". השמורה נמצאת בצפון-מזרח תאילנד, כשש שעות נסיעה מבנגקוק, וממש בדרך לאודון תאני, כך שאם אתם מתכננים טיול שיוצא מהמסלול המוכר, זו עוד תחנה מצוינת לעצור בה. השמורה, באופן נאמן לשמה, שמורה מאוד. בני אדם כמעט ולא הותירו את חותמם עליה, מה שאיפשר לבעלי החיים המקומיים להשתלט על המקום לחלוטין. כדי שהמצב הזה יישאר, יש כמה דברים שצריך לעשות כדי לחוות את השמורה במלואה (ולא להיות מוגבלים לאזור הכניסה). ראשית, עליכם לקבל אישור ממחלקת הפארקים הלאומיים בבנגקוק (DNP), כשבועיים לפני הגעתכם לפארק. שנית, תצטרכו לעבור תדרוך מקיף לגבי כל השבילים בפארק (או לחילופין, לשכור את שירותיו של ריינג'ר שילווה אתכם, בעלות של 500 באט ליום).

אז למה שווה להתאמץ כל כך כדי להגיע לעוד שמורה בתאילנד? ובכן, זו השמורה היחידה בתאילנד שנצפים בה (באופן קבוע, לא פעם בירח מלא) 111 מיני יונקים, 419 זני ציפורים, 45 סוגים של חיות אמפיביות, 110 זנים של זוחלים ו-76 מיני דגים שונים. אז כן, יכול להיות שאת המינים הנדירים ביותר לא תאתרו בקלות, אבל אפילו שיטוט מקרי בשמורה יפגיש אתכם עם עדרים עצומים של קופי מקוק, שועלים, איילים, קופי גיבון ופילים. בעזרת המדריך (ובזהירות וממרחק), תמצאו בקלות גם נמרים, ברדלסים ודובים שחורים. אז כן, זה יותר כמו סיור בספארי, אבל במקום באפריקה – בתאילנד.

אם אתם מסתובבים בשמורה לבדכם, ללא ריינג'ר, אחד המקומות שמותר לכם להגיע אליהם (וכדאי לא לפספס אותם) הוא ת'ונג קראמאנג (Thung Kramang). זה שטח פתוח רחב ידיים, בהיר ויפהפה, שמזמין אליו בעיקר איילים, שועלים, תנים ובימים שמשיים גם עדרי פילים. אם בחרתם לקבל ליווי מריינג'ר, תוכלו להגיע לאגם מון (Mon Lake). כדי להגיע אליו יש ללכת כ-5 קילומטרים במסלול מוגדר (ומהמם). זה אחד המקומות היפים בשמורה, והוא אזור הקינון של רוב זני הציפורים המקומיות.

אנחנו ממליצים להישאר בשמורה לפחות לילה אחד, כדי שתוכלו ליהנות ממנה באמת (במיוחד אם הגעתם מבנגקוק). במקום יש אפשרות ללינה בבונגלו בעלות של כ-1,500 באט ללילה. אנחנו מוכרחים לציין שהבונגלו לא במצב מדהים, ושהמחיר די יקר ביחס לתמורה. אם תגיעו מוכנים, לעומת זאת, תוכלו לעשות קמפינג בחינם. הכינו אוהל, אוכל ושתיה (אסור להדליק אש), ותוכלו ליהנות מאזור מוגדר ומוסדר (וחינמי) לקמפינג.

הדרך היחידה להגיע לשמורה היא באמצעות רכב פרטי (מונית או השכרה). בגלל המרחק מבנגקוק, יכול להיות שיהיה כלכלי יותר לשכור רכב למספר ימים ולעשות את הנסיעה בכיף (ובזול). עליכם להגיע בין השעות 8:30 בבוקר ועד 4 אחר הצהריים, ותתבקשו לשלם 200 באט לאדם, ועוד 30 באט עבור הרכב.

 

לחופשה מושלמת בתאילנד במחירים הכי טובים לחצו כאן

דברו איתנו