מלך תאילנד המנוח, פומיפון אדוניאדט, ראמה התשיעי שנפטר לפני שנה ובאחרונה נשרפה גופתו, נחשב לאחד המנהיגים הנערצים בעולם על ידי עמו. לתייר הישראלי תמיד קצת מוזר לראות את ההערצה הכמעט עיוורת של התושבים התאילנדים למלך. הפורטרטים העצומים המתנוססים ברחובות (שעכשיו הוחלפו לאלו של המלך החדש, בנו), תמונותיו על גבי שטרות הכסף, הסרטון לכבודו שמקדים כל סרט קולנוע – הכל נדמה מאוד טוטליטרי וכפוי. ועם זאת, כל שיחה עם המקומיים אודות המלך מזמינה שורה ארוכה של שבחים וסיפורים מרהיבים. נכון, דיבור נגד משפחת המלוכה או ממסד המלוכה הוא עבירה עליה נענשים בחומרה. ועם זאת, המקומיים מעריכים את המלך המנוח באמת ובתמים, וכשמסתכלים מקרוב על הסיבות – לא קשה לראות למה.

"הוא השקיע בפיתוח טכנולוגיות השקייה עבור אזורים מתפתחים בצפון, הקים פרויקטים רבים לחיזוק החקלאות העצמאית בדרום והזרים תקציבים עצומים לבניית מרכזי בריאות באזורים הנידחים ביותר של הממלכה"

המלך ראמה התשיעי ואשתו, המלכה, עם אליזבת, מלכת אנגליה

ראשית כל – ראמה התשיעי היה המנהיג שכיהן במשך הזמן הארוך ביותר ברציפות מאז ומעולם (בעולם כולו). שבעים שנות שלטון הן לא מעט זמן, ומשמעות הדבר היא שרוב שכל תושב תאילנד שגילו פחות משבעים, חי את כל חיו תחת שלטונו של המלך. רק זה מספיק כדי להסביר חלק מהחיבה הטבעית לאדם שתמונתו מלווה את כל חייך.


בומיבול בצעירותו

שנית, על אף כוחו העצום של המלך והעובדה שהוא נחשב לאדם שזוכה להשגחה אלוהית ומעמדו כמעט כמו של מלאך שומר – תמיד היה מאוד מקורקע ומחובר לתושבים. כהונתו הוקדשה ברובה לטיפול דווקא באוכלוסיות החלשות ביותר של תאילנד. הוא השקיע בפיתוח טכנולוגיות השקייה עבור אזורים מתפתחים בצפון, הקים פרויקטים רבים לחיזוק החקלאות העצמאית בדרום והזרים תקציבים עצומים לבניית מרכזי בריאות והקמת בתי חולים באזורים הנידחים ביותר של הממלכה (אלו מתוחזקים כיום על ידי ביתו, סירינדורן ופרויקטים נוספים נמצאים באחריות אשתו – המלכה סיריראט).

"בפעם הבאה שאתם שומעים ג'אז במונית או בפאב, שווה לבדוק אם זו לא יצירה של ראמה התשיעי, שניגן וכתב עם התזמורות הגדולות בעולם"

מלבד התרומה הישירה לאיכות החיים של תושבי הממלכה, פומיפון נתפש מאז ומעולם כאנושי ומוכשר מאוד. המלוכה נכפתה עליו לאחר שאחיו, שהיה אמור לזכות במלוכה, נרצח בהתנקשות. פומיפון זנח את לימודי ההנדסה בשוויץ, והחל ללמוד לתואר במדעי המדינה עד עלייתו לשלטון בשנת 1950. מלבד ההשכלה הפורמלית, הוא נודע כנגן סקסופון מוכשר ואף הלחין יצירות ג'אז רבות. למעשה, בפעם הבאה שאתם שומעים ג'אז במונית או בפאב, שווה לבדוק אם זו לא יצירה של ראמה התשיעי, שניגן וכתב עם התזמורות הגדולות בעולם.

מצא גם זמן להלחין יצירה או שתיים

המלך הקודם גם היה צלם חובב, וצילומיו מופיעים במוזיאונים ותערוכות שונות בתאילנד. בנוסף, התעסק שנים רבות בשייט, מה שהוביל אותו להקים פרויקטים רבים לקידום הספורט במדינה. הוא אף התנסה בעיצוב וגילוף ולקח חלק בבניית הספינה הייצוגית המלכותית.

צילום של צלם חובב

עם כל הכשרונות האלו, בשילוב הדאגה הכנה לעם וההשקעה המתמשכת בקידום הממלכה – לא קשה להאמין לתושבים כשהם מספרים שמות המלך היה עבורם אובדן אישי גדול. זה גם עוזר להסביר את הנהירה חסרת התקדים של תושבים וכן מנהיגים מכל העולם לטקס שריפת גופת המלך שנערך לפני מספר חודשים. כעת, תאילנד נמצאת בפני עידן חדש, מלך חדש ומלוכה חדשה. אבל לא משנה מה יהיה בעתיד, את המלך הקודם לא ישכחו כל כך מהר.

לחופשה מושלמת בתאילנד במחירים הכי טובים לחצו כאן

דברו איתנו